Books in Print a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon

2016. április 27.

Németh Rita a Magyar Books in Print Kft. ügyvezetője előadásában április 23-án a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon áttekintést adott új szolgáltatásukról, mely a Monguz Kft, mint technikai fejlesztő partner közreműködésével formálódik éppen.

Az Európai Unióban már szinte minden országban működnek ún. books in print szolgáltatások, melyek áttekintést adnak az adott országban forgalmazott könyvek szinte teljes köréről, szerzői jogi információk s az adott könyveket leíró könyvtári metaadatok kíséretében. Ezzel voltaképpen egy hatalmas országos könyvraktár jön létre, amelynek segítségével egyszerűen áttekinthető a forgalomban lévő művek teljes köre. Könnyebben megtalálhatóak lesznek a ritkaságok, s könnyebben lehet kérést eljuttatni a forgalomban éppen nem lévő, ám a kiadók portfoliójában szereplő könyvek beszerzésére is.
Magyarországon e téren lemaradás volt tapasztalható ám hamarosan béta verzióban már a nagyközönség számára is kipróbálható lesz a magyar books  in print szolgáltatás. Ennek számos pozitív hozadéka lesz az összes érdekelt szereplő számára. A kiadók sokkal könnyebben eljuttathatják kínálatukat a vásárlókhoz, függetlenül a mindig szűkös könyvesbolti polckapacitásoktól. Ezen felül megtudhatjuk például, hogy egy adott írónak pontosan mely kiadóknál jelentek meg már művei.  Az adott művek, kiadások mellé hozzárendelődnek a szerzői jogi információk, s ez lényeges segítséget nyújthat a szerzői jogosultság felderítéséhez, a szerző illetve jogtulajdonos nélküli árva művek jogkezelési folyamatához. A könyvkiadói piac demokratikusabbá, sokkal inkább átláthatóbbá válik, mint manapság amikor az elvileg nyilvános információk lényeges köre csak igen nehezen tárható fel, kereshető vissza, ha erre egyáltalán adott is a lehetőség. A jelenlévő kiadók képviselői igen pozitívan álltak a kezdeményezéshez, ugyanakkor világos, hogy a domináns piaci szereplők részéről nem feltétlenül lesz ekkora a lelkesedés. Mindenki számára előnyös lehet azonban a forgalmazási feltételek jelentős javításának lehetősége.
A könyvtárak lényeges segítséget kapnak a művek jogtulajdonosi körének behatárolására. Ezen intézmények olyan jelentős leíró adatvagyonnal rendelkeznek az adott művek köréről, mely lényeges adatgazdagítási forrásként szolgál a books in print adatbázis számára. Információkat tudnak adni arról is, hogy mely könyvtárakban, milyen feltételekkel  érhetők el az adott művek különféle kiadásai.
A felhasználói célközönség pedig minden eddiginél egyszerűbben juthat hozzá az adott művek, kiadások elérhetőségéhez akár könyvesbolti forgalomban, akár könyvtárakon keresztül. Ezzel fel lehet venni a küzdelmet a torrent szolgáltatásokkal, amelyek azért is tudnak manapság oly sikeresek lenni, mert sok olyan műhöz adnak hozzáférést melyek legálisan könyvesbolti forgalomban jelenleg igen nehezen férhetők hozzá.