Flow. Játék. Élmény. Hol tart a hazai múzeumandragógia?

2017. szeptember 15.

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület Múzeumandragógiai Tagozata, a Petőfi Irodalmi Múzeum, valamint a Múzeumok és Látogatók Alapítvány közös szervezésében rendezték meg a VI. Országos Múzeumandragógiai Konferenciát.

A tanulás hatalma és öröme című szakmai rendezvénynek a Petőfi Irodalmi Múzeum adott otthon, mely az Arany emlékév – irodalmi emlékezés szempontjából egyedülálló – programsorozatának fő helyszíne. Prof. Dr. Sári Mihály bevezető előadásában a múzeumandragógia több mint 25 éves hazai múltja kapcsán részletesen kitért a flow jelenségére, s az örömmel végzett tevékenység fontosságára.

Dr. Arapovics Mária bemutatta a Cselekvő Közösségek Programot, mely a múzeumok, könyvtárak és közművelődési intézmények együttműködését segíti elő és a helyi közösségeket erősíti.

A kulturális közösségfejlesztés – melynek kiindulópontja a közösség és annak létező és lehetséges kulturális értékei – a közművelődési intézmények, a múzeumok és könyvtárak paradigmaváltását jelenti (Arapovics 2016.) „A kulturális közösségfejlesztés célja a kulturális aktivitásra, helyi kulturális élet szervezésében és alakításában való szerepvállalásra ösztönzés, a kulturális részvétel fejlesztése. Az értékek feltárása, tudatosítása, mozgásba hozása, megújítása és átörökítése a helyi közösségek és a kulturális intézmények aktív együttműködésével hozzájárulnak a helyi közösség kezdeményező- és cselekvőképességének erősödéséhez.” A Közösségfejlesztési Útmutató a program honlapjáról tölthető le. A kezdeményezés 360 helyi közösség mentorálást tűzte ki célul, és több száz fő számára biztosít ingyenes képzést.

A délelőtt folyamán különböző szekciókban hallgathattak esettanulmányokat a résztvevők. A kiállítási kommunikáció új lehetőségei szekcióban a kultúraközvetítés és tudásátadás új formái kerültek bemutatásra; körbejárva, hogyan támogathatja a multimédia, virtualitás, interaktivitás a felnőttek múzeumi tanulását. Dr. Lakner Lajos a Déri Múzeum munkatársa a látogatói élmény újfajta megközelítéséről beszélt. Egyre nagyobb szerepet kap az élmény, a jelenlét, az immerzió, a flow következtében elfelejtkezünk a fizikai környezetről. A mozgás szerepe megnő, cél az egész test bevonása, mely az identitás fontos hordozója. A központi elem a játék és az élmény, magát a játékos embert kell megszólítani, ehhez a virtualitás különösen jó eszköz.

A délutáni workshopok során a múzeumi szakemberek olyan témákat vitathattak meg, mint A múzeumi felnőtt tanulás hatalma és öröme; A kiállítás, mint a tanulás egyik eszköze vagy A múzeumok szerepváltozása, növekvő társadalmi szerepe.

A rendkívül pragmatikus és jó hangulatú nap során a múzeumandragógiai szakemberek számba vették, hol tart most a szakma és mi szükséges még hozzá, hogy hatékonyabbak lehessenek.