Trendek, irányok a múzeumi kommunikációban

2015. október 14.

A Móra Ferenc Múzeum „Trendek, irányok a múzeumi kommunikációban” című konferenciáján a budapesti és vidéki múzeumok kommunikációval foglalkozó munkatársai mutatták be kampányaikat és módszereiket a látogatók számának növelésére.

A budapesti és vidéki napilapok, folyóiratok újságírói is értékelték a közgyűjtemények kommunikációját, és hasznos, gyakorlati tanácsokkal látták el a múzeumok munkatársait.

A múzeumlátogatókat ma már egyre kevésbé vonzzák a megszokott múzeumi kiállítások, és a hagyományos tárlatvezetés. Napjainkban egyre fontosabb szerepet kap a látogatói komfort növelése, a látványosság, a különlegesség és egyediség. A látogatók igazi múzeumi élményre vágynak, és nem csupán a múzeumi térben megszerzett élményre. Sok esetben meg is kell tanítani a látogatót, hogy hogyan értelmezzenek egy-egy tárlatot. A tematikus kiállítások szervezésekor így egyre nagyobb szerepet kap a kreativitás.A kreatív gondolatok szerepe már a kiállítások témáinak tervezésekor is fontos, hiszen érdemes olyan témákat választani, amiből kiemelhető egy-egy sztori, emberi történet. A sajtókapcsolatokat is erősítheti, így a megjelenések számát növelheti, ha az újságírók, riporterek jól megírt, érdekes, a mai kor problémáira reflektáló, emberi történeteket megjelenítő cikkeket kapnak a múzeumok kommunikációs munkatársaitól – tudhattuk meg budapesti és vidéki napilapok, folyóiratok újságíróitól, akik a közgyűjtemények sajtóbeli megjelenési lehetőségeiről tartottak előadást. A hagyományos sajtótájékoztatók helyett érdemes sajtóbejárásokat tartani, a meghívókhoz pedig célszerű sajtóanyagot csatolni átélhető, az érzelmekre ható, elmesélhető tartalmakkal.
dr. Medgyesi Konstantin, a Móra Ferenc Múzeum sajtóreferense elmondta, a múzeumoknak igencsak nehéz újat mutatni, mert egyre több múzeum igyekszik kreatív módon megragadni a potenciális látogatók figyelmét.
A versenynek köszönhetően egyre látványosabb, színvonalasabb múzeumi kiállítások várják az érdeklődőket.