Az integrált gyűjteménykezelő rendszerek adatbázisainak elemzése a katalógusadatok hosszú távú megőrzésének szempontjából

Posted on: november 18th, 2021 by Papp Ildikó

A Preservation, Digital Technology & Culture (PDT&C) Q1-es SJR besorolású nemzetközi szakfolyóirat legfrissebb számában szabadon olvasható munkatársunk, Simon András és szerzőtársa, Kiszl Péter doktori programjának keretében született tudományos elemzése.

Összefoglaló

A közgyűjteményi digitalizálás során felépített adatbázisok vizsgálata figyelmet érdemlő témakör, különösen a keletkezett metaadat rekordok és a teljes tartalmak hosszútávú megőrzésének költségei szempontjából. A tanulmányban több mint kétszáz Magyarországon és a környező országokban működő, Qulto szoftvert használó könyvtár és múzeum integrált gyűjteménykezelő rendszerének adatbázisában található metaadat és a média rekord számának, méretének és sokféleségének elemzésével a következő kérdésekre kerestünk választ: (1) Van-e különbség a kapott eredményekben az intézmények típusa, országa vagy a munkatársak, illetve a felhasználók nemzetiségi hovatartozása tekintetében? (2) Mekkora valójában egy metaadat, illetve egy média rekord? (3) Megállapíthatók-e azok a szempontok, amelyek alapján a későbbi vizsgálatok már reprezentatív mintán folytathatók le? (4) Különbséget tudunk-e tenni a pótolhatatlan információt tartalmazó elsődleges (primer) és a származtatott információval bíró másodlagos (szekunder) adatok között, annak érdekében, hogy a hosszútávú megőrzés költséges volta miatt ne kelljen valamennyit megőrizni?

A cikk teljes terjedelmében itt olvasható angol nyelven:

Simon András and Kiszl Péter: Aspects of the Long-Term Preservation of Digitized Catalogue Data: Analysis of the Databases of Integrated Collection Management Systems Preservation, Digital Technology & Culture, vol. 50, no. 2, 2021, pp. 51-64. DOI: https://doi.org/10.1515/pdtc-2021-0007

A Monguz Kft. bekerült a Magyar Tudományos Művek Tárába

Posted on: május 11th, 2021 by akovacstapai

 

Örömmel adunk hírt róla, hogy a Monguz Kft. bekerült a Magyar Tudományos Művek Tárába (MTMT), így a kollégáink publikáció ezen a felületen is nyomon követhetők: https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=institutes&mode=browse&sel=institutes22005 .
A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) a tudományos művek legfontosabb gyűjteménye, hiteles adatbázisa. A nemzeti bibliográfiai adatbázisba ellenőrzött módon tölthetők fel a részt vevő intézmények kutatóinak tudományos munkásságát és teljesítményét jellemző adatok.

Szemantikai háló építése az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet adatbázisában – Az Országos Színháztörténeti Múzeum (OSZMI) rövid története

Posted on: január 26th, 2019 by qulto-admin

Simon András és Szabó Attila cikke a TMT 2019 7-8. számában

A 2018-as év egyik legjelentősebb múzeumi informatikai fejlesztéseként készült el az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet portálja a „Magyar Színházi emlékezet megőrzése” elnevezésű projekt keretében. A munka fő célja a múzeum adatbázisában található és széles érdeklődésre számot tartó színháztörténeti anyag bemutatása az interneten. A portál készítése során sokoldalú keresési és böngészési lehetőséget kívántak biztosítani a kutatók és a laikusok számára is. A projekt megvalósításánál kulcsszerep jutott az integrált múzeumi gyűjteménykezelő rendszernek. Erre a célra a múzeummal szervezeti kapcsolatba kerülő Petőfi Irodalmi Múzeumban már több mint tíz éve használatba vett Huntéka rendszer lett kiválasztva. A Huntékába be kellett tölteni, és egy integrált adatbázissá össze kellett építeni az eddig elkülönülten fejlesztett múzeumi adatbázisokat. A betöltés, adattisztítás és integráció során az adatbázisokban található rekordokból szemantikus háló jött létre. A cikk bemutatja a munka lépéseit és a létrejövő adatbázis rendszertervének változásait. A munka során egy úgynevezett „hibrid rendszer” jött létre, mely részben a múzeumi számítógépes leltárkönyv és a könyvtári katalógus tulajdonságait ötvözi. Az adatszerkezet fel van készítve külső forrásból történő adatgazdagításra és adatszolgáltatásra idegen adatbázisok, vagy akár a Nemzeti Névtér felé is.

Tárgyszavak: színháztörténet; szakmúzeum; múzeumi gyűjtemény; tartalomszolgáltatás; tudásreprezentáció

szerzők: Simon András (ügyfélmenedzser, Qulto-Monguz Kft.) és Szabó Attila (igazgatóhelyettes, PIM-OSZMI)

A teljes tanulmány a TMT 66. évfolyamának 2019 7-8. számában érhető el.

A szemantikus háló két fogalma, a katalógusok új generációja és a könyvtárak szerepe

Posted on: augusztus 14th, 2018 by qulto-admin

Dr. Fülöp Endre kollégánk cikke a TMT legújabb számában olvasható.

A szemantikus háló kifejezést két – egymáshoz több szálon kötődő, ám egymástól mégis jól elkülöníthető – értelemben szoktuk használni. Ugyanez elmondható a szemantikus technológiák és a szemantikus katalógus kifejezésekről is. Ez a kettősség, ha nem szentelünk kellő figyelmet neki, könnyen okozhat félreértést. A cikk célja, hogy a fenti fogalmak jelentéseinek elemzésével hozzájáruljon a könyvtárak szemantikus technológiákkal kapcsolatos lehetőségeiről, feladatairól szóló termékeny párbeszéd feltételeinek megteremtéséhez. Másfelől pedig amellett is érvelni kíván, hogy az, hogy a szemantikus háló és a szemantikus technológiák kifejezés két jelentése közül melyik van jelen hangsúlyosabban gondolkodásunkban, végső soron azzal is szoros összefüggésben áll, hogy miként gondolkodunk a könyvtárak szerepéről, feladatáról, jövőjéről.

Tárgyszavak: szemantikus web; tudásreprezentáció; adatmodell; könyvtári katalógus

TMT 65. évf. 2018. 7–8. sz.

A “Legjobb Poszter” díj – 11. Metaadat és Szemantikus Kutatás Konferencia Tallinn 2017

Posted on: január 18th, 2018 by qulto-admin

A Tallini Egyetem által szevezett konferencián a Monguz Kft. és a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai közösen nyerték el a díjat.

A Bánki Zsolt (PIM), Simon András (Monguz Kft.), Szabó Mihály (Monguz Kft.) és Mohay Anikó (PIM) által készített “Szemantikus személynévtér megjelenítés és keresőoptimalizálási trendek a Petőfi Irodalmi Múzeumban” poszter – mely a magyar közönség előtt a Networkshopon tartott “A Petőfi Irodalmi Múzeum huntéka adatbázisában épített személynévtér megjelenítése a szemantikus weben” előadás és a TMT-ben ennek nyomán 2017 őszén megjelent cikk témájából született – nyerte el közönségszavazással a “Legjobb Poszter” díjat.

A poszter a következő linken érhető el.